Apple çocukları kandırıyor!

Avrupa Komisyonu konu ile ilgili yaptığı açıklamada, çocukların “bedava” olarak pazarlanan oyunlarda ilerlemek için ebeveynlerinin cihaza kayıtlı kredi kartlarını kullanarak yüklü miktarlarda harcama yapma hatasına düşebildiğini belirtti ve Apple’ın bu konuda sorumluluk sahibi olduğunu söyledi.
Yetkililer Apple’dan;

1- “Bedava” olduğunu iddia ettiği oyunların oynanması için yapılacak harcamaları oyunun tanıtım sayfasında açıkça ortaya koymasını,

2- Oyunları bir çocuğu oyun içinde birşey satın almaya ya da ebeveynine birşeyi satın alması konusunda baskı yapmaya itecek şekilde tasarlamamasını

3- Tüketicilere ödeme bilgilerini açıkça sunmasını, tüketicinin açık rızası olmadan hiç bir ödeme kabul etmemesini,

4- Tüm oyun üreticilerini tüketicilerin gerektiğinde onlar ile iletişime geçebilmesini mümkün kılacak bir eposta adresi vermeye zorlamasını talep etti.

Komisyon Apple’ın en kısa zamanda bu talepleri yerine getirmemesi durumunda yargılanma tehlikesi ile karşı karşıya kalacağını da söyledi.

Geçtiğimiz aylarda 8 yaşındaki İngiliz bir kız çocuğu “Benim Atım” ve “Şirinler Köyü” gibi oyunları oynarken tam 4 bin sterlinlik oyuniçi alışveriş yapmayı başarmış, Apple olayın basına yansımasından sonra bu harcamaları kızın ebeveynlerine faturalandırmayacağını açıklamıştı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.