Android 5.0 Lollipop hangi cihazlara geliyor

Google’ın Haziran ayında Android L olarak duyurduğu ve daha sonra Nexus 6 ile Nexus 9 modelleriyle beraber final sürümünü Android 5.0 Lollipop olarak adlandırdığı yeni sürümü, hangi Android cihazlar alacak merak konusu.

Belirsizlik can sıkıcı olsa gerek?

Esasında Nexus cihazları haricinde Android ekosisteminin en kötü yanı da bu belirsizlik. Bir model alıyorsunuz ve iyi meblağlar ödüyorsunuz. Fakat telefonunuza ne zaman güncelleme geleceği tam net değil.

Tabi bu tüm Android üreticileri için geçerli değil. Kimileri hızlı bir şekilde hangi modellere Android 5.0 Lollipop güncellemesi vereceğini açıkladı. Kimi firmalar ise henüz bir açıklama yapmadılar.

Dilerseniz 20.10.2014 itibariyle Android 5.0 Lollipop güncellemesini alacak cihazlara bir göz atalım.

Android 5.0 Lollipop alacak cihazlar:

Google Nexus ve Google Play Edition cihazları:

Google’ın Nexus markalı modelleri ve diğer üreticilerin referans Android işletim sistemini kullanan Google Play Edition cihazları, ilk Android 5.0 Lollipop güncellemesini alacak cihazlar olacak. Bu cihazlar ise;

Nexus modelleri

Nexus 4
Nexus 5
Nexus 7 (2012)
Nexus 7 (2013)
Nexus 10
Google Play Edition modelleri

HTC One (M7)
HTC One (M8)
Samsung Galaxy S4
Moto G
Sony Z Ultra
LG G Pad 8.3
Android One modelleri

Micromax Canvas A1
Spice Dream UNO
Karbonn Sparkle V

Motorola Modelleri

Google’ın satın aldığı ve hala mobil kısmını elinde tuttuğu Motorola, tıpkı Google’ın Nexus modelleri gibi referans ve rafine Android deneyimini sizlere sunuyor ve hemen güncellemeleri de alıyor. İşte Motorola’nın Android 5.0 Lollipop alacak modelleri.

Moto X
Moto X 2nd Gen.
Moto G
Moto G 4G LTE
Moto G 2nd Gen.
Moto E
Droid Ultra
Droid Maxx
Droid Mini

Sony Modelleri:

Güncelleme konusunda orta ve alt segment kullanıcılarını biraz üzen Sony, Xperia Z ile beraber çıkan üst segment modellerine ise iyi bakıyor. Firma Android 5.0 Lollipop güncellemesi vereceği cihazlarını da hızlı bir şekilde açıkladı.

Xperia Z
Xperia ZL
Xperia ZR
Xperia Z1
Xperia Z1s
Xperia Z Ultra
Xperia Z1 Compact
Xperia Z2
Xperia Z2 Tablet
Xperia Z3
Xperia Z3v
Xperia Z3 Compact
Xperia Z3 Tablet Compact

HTC Modelleri:

90 gün içerisinde Android 5.0 Lollipop güncellemesini vereceğini açıklayan HTC, şimdilik 4 modeline bu güncellemeyi verecek. Bakalım diğer modeller ne olacak bekleyip göreceğiz.

One (M7)
One (M8)
One mini
One mini 2
Samsung Modelleri:

Android 5.0 Lollipop’un çıkmasının ardından Samsung’un resmi bir açıklaması yok. Fakat Galaxy Note 4 tanıtımında verilen bilgilere göre oldukça hızlı bir şekilde Galaxy Note 4 ve Galaxy S5 için Android 5.0 Lollipop güncellemesi verilecek.

Fakat diğer modeller için resmi bir açıklama yok. Samsung’un güncelleme bekleyen pek çok üst seviye performanslı cihazı mevcut. Bir açıklama bekleniyor.

LG Modelleri:

LG’den de bir açıklama henüz gelmedi.

Nvidia

Nvidia’nın Tegra K1 işlemcisini kullanan SHIELD Tablet modeli güncelleme alacak cihazlar arasındaki yerini alıyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.