AirPods Pro 2 inceleme

Bu ürün inceleme içeriğinde Apple’ın AirPods Pro serisine kazandırdığı yeni kulaklık modeli AirPods Pro 2 ile ilgili deneyimlerimi ve dikkatimi çeken özelliklerini paylaşacağım. Bu kulaklıklar aylar önce satışa çıktı, ben de yeni yeni kullanmaya başladım. Bakalım Apple, AirPods Pro’ya göre yeni modelde nasıl bir iş çıkarmış? Hadi başlayalım…

 

Apple, uzun bir süredir kablosuz kulaklıklarıyla sektörde önemli oranda ağırlığı olan bir şirket. İlk olarak 2019 yılında çıkış yapan AirPods Pro, silikon başlıklara ve gelişmiş aktif gürültü engelleme özelliklerine sahip bir kablosuz kulaklıktı. Aradan yıllar geçti ve bu kulaklıklara yeni bir model daha eklendi. AirPods Pro’nun 2. Nesli, tasarım tarafında önceki modelle fazlasıyla benzerlik gösterse de, donanım bileşenlerine ve kullandığı teknolojilere baktığımızda işin rengi değişiyor ve AirPods Pro’nun çok daha ileri bir noktaya taşındığı görülüyor.

İsterseniz önce tasarımla başlayalım. İlk modelle yenisini yan yana koyduğumuzda birbirlerine epey benziyorlar. Ama dikkat çeken farklar da var. Mesela şarj kutusunun hemen altında bulunan yerleşik hoparlör, yeni bir donanım. Bu hoparlörün amacı, şarj kutusunu bir yerde unutmanız veya odada bir yerde kaybetmeniz halinde kolayca bulmanızı sağlıyor. Yani siz kayıp AirPods Pro’nuzu ararken, bu hoparlörden çıkan sese kulak veriyorsunuz. . İlk modelde bu yoktu ve bence iş görecek bir özellik kesinlikle.

Bu hoparlörün tek işe yaradığı nokta bu değil tabii. Ayrıca kulaklıkları taşıyan bu kasa, bildiğiniz gibi aslında bir şarj kasası aynı zamanda. Bu dahili hoparlör, kasanın batarya ömrü azaldığında ya da eşleştirme yaptığınızda da yeni ses tonlarıyla bizi uyarıyor ve böyle faydalı bir görev de üstleniyor.

Şarj kasasının dikkat çeken bir başka yönü de özel bir askı yuvasıyla birlikte geliyor olması. İlk bakışta fener ışığı gibi görülse de, aslında burası bir askı noktası ve şarj kutunuzu sırf veya el çantanıza takarak taşıyabilmenizi sağlıyor.

AirPods Pro 2 ve MagSafe şarj kutusu, IPX4 sertifikasına sahip. Yani tere ve suya karşı dayanıklı bir yapı sunuluyor.

Yeni kulaklıkları eşleştirmek de kolay bir işlem. Şarj kasasının kapağını kaldırır kaldırmaz en yakındaki iPhone, iPad ya da MacBook’la eşleşmeye çalışıyor ve izin vermenizle birlikte eşleşme hızlıca tamamlanıyor.

AirPods Pro 2, gelişmiş bir ses performansına sahip ve bunu da Apple’ın geliştirdiği H2 çipine borçlu. Çip, özel geliştirilmiş bir sürücü ve amplifikatörle uyum içinde çalışıyor. Oldukça iyi çözünürlükte net ve berrak tiz notalarla birlikte, hem derin hem zengin baslar verebiliyor. Haliyle tüm sesler her zamankinden daha canlı duyuluyor.

AirPods Pro’ya göre bile ses performansındaki farkı hemen fark ediyorsunuz. Kulaklıkları taktığınız anda dinlediğiniz müziklerdeki tizler, baslar, müziklerdeki ve seslerdeki o detaylar çok daha gerçek ve canlı. Sadece bu noktada bile AirPods Pro kullanıcısı, bu modele geçiş yapabilir. Bence o derece büyük bir fark var.

H2 çip, pek çok açıdan yeni AirPods Pro’yu yeni bir boyuta taşımış. Bu çip, bilişimsel algoritmalardan yararlanarak daha akıllı gürültü engelleme, üç boyutlu ses ve daha verimli pil ömrü özelliklerini aynı anda sunuyor.

H2 çip, güçlü ve yeni adaptasyon algoritmaları kullanarak sesleri daha hızlı işliyor ve tonu tam duyduğunuz anda ayarlıyor. Her detay kulak şeklinize göre oluşturuluyor ve orijinaline daha yakın kalitede sesler kulağınıza ulaşıyor.

Yeniden tasarlanan iç kısım mikrofonu ses geliştirme algoritmalarıyla birlikte çalışarak sesinizi daha iyi algılayıp daha anlaşılır hale getirmiş. Böylece telefon ve video görüşmelerinde sesiniz doğal haline daha yakın bir şekilde duyuluyor. Telefon görüşmesi yaparken de bu doğallığı hemen fark ediyorsunuz.

Gördüğünüz gibi yeni AirPods Pro’ya güç veren H2 çipin faydaları say say bitmiyor. Yine bu çiple ilgili bir başka önemli nokta da şu: Özel geliştirilmiş sürücü ve amplifikatör müzik çalarken daha düşük distorsiyon sunmak için H2 çip ile birlikte çalışıyor. Haliyle her ses düzeyinde daha derin baslar ve daha net tizler duymanız mümkün oluyor.

Gelelim gürültü engelleme kısmına. Üst seviye bir kablosuz kulaklık arıyorsak önceliklerimizden biri elbette aktif gürültü engelleme teknolojisinin olabildiğince işini iyi yapması. AirPods Pro, zaten bu açıdan başarılı bir modeldi. Yeni jenerasyonda da çıta biraz daha yukarı çekilmiş.

Önceki modellerle kıyaslandığında neredeyse iki kata kadar daha fazla gürültü engelleme özelliğiyle geliyor. Gürültüyü saniyede 48 bin kez azaltıyor. Böylece sadece müziğe odaklanabilmeniz çok daha kolay bir hal alıyor ve bu gelişmiş özelliği de H2 çipine borçluyuz. Yeni modelde, dinledikleriniz ve de duymak istemedikleriniz üzerinde artık daha fazla kontrol imkanı verilmiş.

Gürültü engelleyici mikrofonlar ve arka havalandırma; birlikte çalışıp, gelen sesi hızla algılamaları ve gürültüyü kulağınıza ulaşmadan önlemeleri için uygun bir şekilde konumlandırılmış. Yeni bir sürücü ve gelişmiş akustik algoritmaları ile birlikte Aktif Gürültü Engelleme özelliği, istenmeyen daha fazla sesi azaltırken; yoldayken veya odaklanmanız gerektiğinde rahatsız edilmemiş oluyorsunuz.

Gürültü engellemeden bahsetmişken kulaklıkların silikon uçlarından da bahsedelim. Siz aktif gürültü engellemeyi kullanmıyor olsanız da bu silikon uçlar ve özel tasarım sayesinde pasif izolasyon üzerinden gürültüyü bastırma şansınız oluyor. Yani yalıtım noktasında gayet başarılı. Yeni modele özel olarak ekstra küçük boyutla birlikte dört çift silikon kulaklık ucu daha fazla kulağa hitap ediyor. Kulaklık uçları, sesi içeride tutan akustik bir yalıtım oluşturuyor ve AirPods Pro’nun kulaklara tam olarak oturmasını sağlıyor.

Gürültü engelleme özelliğinin dışında Adaptif Şeffaf Mod da geliştirilmiş. Bu mod, bildiğiniz gibi sokakta, caddede yürürken etrafınızda olan bitenlerden haberdar olup, rahatsız edilmeden dinlediğiniz içeriğe de odaklanmanıza imkan veriyor. Bu yeni kulaklıklarda ise H2 çipi sayesinde özellikle siren ve elektrikli aletlerin çıkardığı aşırı yüksek ses bastırılıyor ve sadece etrafınızda olup bitenlerden olması gerektiği gibi, rahatsız olmadan haberdar oluyorsunuz.

Bu noktada bir uyarı da yapayım: Elimde bir araştırma yok; ancak kulaklıkları kulağında dinlediği müziğe odaklanan pek çok kişi büyük risk altında ve trafikte kazaya karışabiliyor. Gelen trenin sesini duymuyor, arkadan gene araba tehlike saçabiliyor. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için bu tip alanlarda Adaptif Şeffaf Mod’u kullanmaya özen gösterin.

Kulaklıkların kontrolü de oldukça pratik. Dokunmatik denetim sayesinde çalma işlevlerini kulaklığın alt ucundan kolayca kontrol edebiliyorsunuz. Sesi ayarlamak için yukarı veya aşağı kaydırma yapabilir, müzik çalıp duraklatmak ya da çağrıları yanıtlayıp sonlandırmak için tek dokunuş yeterli. Aktif Gürültü Engelleme ve Adaptif Şeffaf Mod arasında geçiş yapmak için de basılı tutmanız gerekiyor. Yani tüm bunları yapmak için telefona ihtiyacınız yok ve bu da iyileştirilmiş bir kullanıcı deneyiminin önünü açıyor.

AirPods Pro, dinleme deneyimini kişiye göre ayarlıyor ve size en uygun senaryoda kulaklıklarınızı kullanabiliyorsunuz. Burası önemli. Her insanın kulak şekli tıpkı parmak izi gibi kendine özel. Kişiselleştirilmiş Uzamsal Ses de bu noktada farkını ortaya koyuyor. Bu özellik, kulak şeklinize daha uygun bir dinleme deneyimi için iPhone’unuzdaki TrueDepth kamerayla birlikte çalışıyor ve kafa şeklinize göre bir profil oluşturuyor. Size özel oluşturulan profil tüm aygıtlarınızda eşzamanlanıyor. Böylece müzik dinleme alışkanlığınızın ne olduğu fark etmeksizin sesi, size en uygun seviyede işitiyorsunuz.

Adaptif EQ özelliği, dinlediğiniz müziği AirPods Pro’nun kulağınıza oturma şekline göre gerçek zamanlı olarak ayarlıyor. İç kısım mikrofonları, duyduğunuz sesi ölçerek bir şarkının düşük aralıktan yüksek aralığa kadar her frekansında ayarlamalar yapıyor. Böylece sesleri her seferinde aynı şekilde, zengin detaylarla duymanız sağlanıyor.

Gelelim batarya ömrüne. MagSafe Şarj Kutusu ile birlikte, aktif gürültü engelleme özelliği aktifken dahi toplam batarya ömrü 30 saati buluyor. Kulaklıkları çıkarıp kullanmaya başladığımızda da yine aktif gürültü engelleme aktifken 6 saate kadar batarya ömrü elde ediyoruz. Yani 6 saatte bir kulaklıkları kutuya koyup şarj ediyor ve toplamda 30 saate kadar prize bulaşmadan kulaklıklarımızı kullanabiliyoruz.

AirPods Pro, cihazlar arasında kolayca geçiş yapmanıza da imkan veriyor. Otomatik geçiş özelliği sayesinde iPhone, Apple Watch, iPad, Mac ve Apple TV’niz arasında hızlıca geçiş yapabilirsiniz. Mac’inizden müzik dinliyorsanız, gelen aramayı aygıtlar arasında geçiş yapmadan iPhone’unuzdan yanıtlayabilirsiniz.

Siri desteği de mevcut. Sadece sesinizi kullanarak şarkı çalıp yol tarifi alabilirken, bu kişisel asistanı aktif hale getirmek için de Hey Siri demek yeterli oluyor.

Son olarak Erişlilebilirlik özelliklerine de değinmek istiyorum. Yeni AirPods Pro, belirli işitme ihtiyaçlarına destek olmak için bazı kullanışlı özelliklere sahip. Konuşma Yükseltme gibi özellikler, tam karşınızdaki sese odaklanıyor. Kulaklık Kolaylıkları, net bir şekilde duymak isteyebileceğiniz frekansları yükseltiyor. Canlı Dinleme özelliği de dolu bir salonda bir konuşmacıya odaklanmanız gerektiğinde iPhone’unuzla birlikte çalışarak sesi uzaktan yakalıyor.

AirPods Pro 2, önceki modeli çok daha ileri bir noktaya taşımış ve pek çok özelliğiyle de iddialı bir ürün olmuş. Peki AirPods Pro kullananlar bu modele geçmeli mi? Açıkçası ses tarafında yapılan pek çok geliştirme var ve bu anlattığım değişiklikler sizin için önemliyse hiç düşünmeyin.

Bu videoyu çektiğim sıralarda AirPods Pro 2’nin fiyatı 5399 TL seviyesindeydi. Maalesef fiyatı biraz tuzlu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.