Afrika’nın Facebook’u: Ilemba!

Afrika’da türünün ilk örneği olan sitenin projesine 20-30 yaşlarındaki bir grup genç imza attı.

Afrikalılar ve dünyanın diğer bölgelerinde yaşayanlar arasında sosyal paylaşım platformu kurmayı amaçlayan gençlerin, maddi olanakların yetersizliğine rağmen, gece gündüz çalışarak oluşturduğu site Gabon’un başkenti Libreville’den yönetiliyor. 2012’de 607 dolar bütçeyle sitenin kurulması için kolları sıvayan Gabonlu bilgisayar teknisyeni Willy Mabehang’in hayali, emekleri ve özverisi sayesinde gerçek oldu.

Sitenin kurucusu Mabehang, şimdiden 1000 Gabonlu ve 3000 Afrikalı kullanıcının bulunduğunu, ABD ve Fransa’dan da sitenin ziyaret edildiğini, dili Fransızca olan siteden yakında başka ülkelerin de yararlanacağını belirtti.

Arkadaşları tarafından “Afrika Facebook’unun kurucusu” olarak adlandırılan Mabehang, sitenin şirketlere de açık olduğunu, şimdiden birçok şirketin siteden faydalandığını vurguladı.

Kuruluşu medyada fazla yer almayan site, Gabon’da bile çok az tanınsa da yükseleceğinden emin olan Mabehang, cep telefonları, tabletler için de Ilemba uygulamasının bulunduğu bilgisini verdi.

Site şimdilik şirket reklamlarıyla ayakta duruyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.