ABD’den telefon getirenlere müjde!

Yurtdışından telefon getirmek, her ne kadar pasaport işlemleri, garanti sıkıntısı ve diğer kanuni yükümlülükler engel teşkil etse de, düşük maliyeti nedeniyle çoğu tüketicinin tercih ettiği yöntemlerden biri. Özellikle uyumlu ABD cihazları, yarı yarıya fiyatlarla sık seyahat eden teknoloji kullanıcılarından yoğun talep görüyor.

ABD’de satılan akıllı telefonların AT&T, T-Mobile ya da Sprint gibi büyük operatörler tarafından kilitlenmiş olması ise cihazlar üzerinde ek işlem yapmayı ve her güncellemede sorun yaşama riskini beraberinde getiriyordu. ABD Başkanı Barack Obama nihayet uzun zamandır beklenen “Unlocking Consumer Choice and Wireless Competition Act” adlı yasa tasarısını onayladı.

Buna göre 1 Ağustos itibarıyla tüm kullanıcılar, akıllı telefonlarının SIM kilitlerini ABD içerisinde de kaldırabilecek. Bunun için koyulan şart ise cihazın taksitlendirilmemiş veya bir tarifeye bağlanmamış olması. Diğer bir deyişle tek çekim veya peşin parayla ABD’den aldığınız telefonların SIM kilidini açmak eskiye oranla çok daha kolay hale gelecek.

Her ne kadar bahsi geçen yasa her 3 yılda bir gereklilik ve uygunluk yönünden değerlendirilecek olsa da, akıllı telefon kullanıcıları şimdiden bu gelişmeyi sevinç içerisinde kutlamaya başladı bile.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.