5G hakkında bilinmesi gereken herşey

5. Jenerasyon Mobil İletişim teknolojisi, yani 5G; 2020 yılında kullanımı sunulacak. Devrim niteliğinde ki teknoloji daha şimdiden konuşulmaya başlandı.

5G Nedir?

5G ismindeki G, “Generation” yani “Jenerasyon” anlamında kullanılıyor. Başındaki rakam ise ağ bağlantısının sürümü gösteriyor. Ağ bağlantısı ilk olarak karşımıza 1G olarak çıkmıştı. Daha sonra gelen 2G, “GSM” ve “CDMA” gibi teknolojilerin kurucusu gibi görülüyor. Ardından gelen 3G, günümüzde hala kullanılan ağ bağlantılarından biri. Öncesine bakıldığında 3G büyük bir teknoloji. Şuan ise hayatımızda 4G teknolojisi var. Bu teknolojiyle birlikte “LTE” gibi kavramlar hayatımıza girdi. Son teknoloji 5G ise şüphesiz eskilerinden kat kat hızlı olacak. Daha hızlı şekilde veri aktarımı yapılabilecek. Şüphesiz ki 5G, 4G’den daha büyük bir kapasiteye sahip olacak. Diğer yandan çözümleme hızıyla kullanıcılara daha güvenli bağlantılar sağlayabilecek.

5G Nasıl Çalışır?

5G, diğer ağlarla aynı hücreleme sitemi ile çalışacak. 4G LTE’de kullanılan kodlamanın bir benzeri olan OFDM, 5G ile hayatımıza girecek. Yeni teknolojiyle ağ kapasitesi genişleyecek ve yüksek ihtimalle klüçğk hücrelerden oluşacak. Küçük hücrelerin olmasının avantajı ise daha fazla ağ kullanılabilmesi olacak ve daha fazla veri girişi yapılabilecek.

5G Ne Kadar Hızlı Olacak?

Henüz net bir rakam belirtilmesede, 4G’den hızlı olacağı kesin. Yaklaşık 1 GBps indirme hızı olacağı tahmin ediliyor. Ortalama 5G ağ hızı ise 10 GB/sn olacağı düşünülüyor. Aktarım oranları ise 800 GB/sn şeklinde. Bu oranlar ile HD kalitede bir film hızlı şekilde indirilebilecek.

5G Türkiye’ye Ne Zaman Gelecek?

Henüz net bir tarih belirtilmese de, yapılan tanıtımlar Türkiye için 2020 yılını işaret ediyor. Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom’un 5G’e aynı zamanlarda geçiş yapacağı tahmin ediliyor. Dünya’da ilk 5G’e geçmesi beklenen ise San Morino.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.