4 milyon hastanın kayıtlarını çaldılar

Birleşik Devletler, ülkedeki büyük hastanelere yönelik siber saldırı ile çalkalanıyor. Bugün yapılan açıklamada, ülke genelinde 206 hastanenin operatörlüğünü yapan Toplum Sağlığı Sistemleri’ne yönelik saldırıda 4,5 milyon hastanın kaydının ele geçirildiği bildirildi.

Mashable sitesinin haberine göre, ele geçirilen hasta kayıtlarında hastaların ad – soyad, doğum tarihi, telefon numarası ve sosyal güvenlik numarası bilgileri yer alıyor. Buna karşın, çalınan kayıtlarda kredi kartı numarası ya da medikal / klinik bilgiler bulunmuyor.

Özellikle Oklahama bölgesinin risk altında olduğu saldırıda Alabama, Florida, Mississippi, Pensilvanya, Tennessee and Teksas eyaletlerindeki sağlık kuruluşlarından da kayıtların çalındığı verilen bilgiler arasında. Bu hastanelerde son 5 yılda tedavi olan hastaların kayıtları saldırıdan etkilenmiş durumda.

Saldırıları Çin merkezli “Gelişmiş Kalıcı Tehdit” grubunun gerçekleştiridiği düşünülüyor. Grubun, şirketlerin ve kuruluşların ağlarına saldırmak için son derece sofistike kötü yazılımlar ve teknikler kullandığı bildiriliyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.