Ubuntu’da Başlatıcı Çubuk alt veya sağa nasıl taşınır

Artık Ubuntu masaüstünün başlatıcı çubuğunu ekranınızın sol tarafındaki yerine alt veya sağa taşıyabilirsiniz. Ubuntu’nun artık Unity yerine GNOME Kabuğu kullanması nedeniyle bu, Ubuntu 17.10 ve 18.04’te çalışıyor.Bu ayar, Unity masaüstünde olduğu gibi belirsiz terminal komutları gerektirmez. Başlatıcıyı sadece birkaç tıklama ile taşıyabilirsiniz.

Başlamak için, ekranınızın sağ üst köşesindeki sistem durumu simgelerini ve ardından görünen açılır pencerede “Ayarlar” simgesini tıklayın.

Rıhtım ayarlarını görmek için Ayarlar uygulamasının kenar çubuğundaki “Rıhtım” seçeneğini tıklayın.

İstasyonun ekranın sol tarafından konumunu değiştirmek için, “Ekrandaki konumu” açılır menüsünü tıklayın ve sonra “Alt” veya “Sağ” seçeneğini seçin (üstteki seçenek yok) çünkü üst çubuk her zaman o noktayı alır). Bağlantı istasyonunun konumu hemen değişir ve Ayarlar penceresini kapatabilirsiniz.

Pencere açıkken diğer yuva ayarlarını da yapabilirsiniz. Örneğin, başlatıcı çubuğunuzun kendisini gizlemesini istiyorsanız, ekranda her zaman görünmüyorsa, “Rıhtımı otomatik gizle” kaydırıcısını etkinleştirin. Rıhtım, üzerinde bir pencere görününce kendini gizler ve size daha fazla ekran mülkiyeti verir. Ayrıca, başlatıcı çubuğu simgelerinin boyutlarını buradan da değiştirerek “Simge Boyutu” kaydırıcısını sağa veya sola sürükleyerek daha büyük veya daha küçük hale getirebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.